Wypowiedź do artykułu J. Kalinowskiej "Nie zawsze składki opłaca ten, który zatrudnia zleceniobiorcę" opublikownanego w Rzeczpospolitej w dniu 20-08-2012 r.
"[...] GIODO błędnie odczytuje treść § 8 i 10 rozporządzenia. Dotyczą one sytuacji związanej z przekroczeniem 30 krotności, w tym na skutek błędnej informacji od ubezpieczonego. Problem w tej sprawie jest poważniejszy i nie sprowadza się do kwestii 30 krotności, a do możliwości realizacji przez pracodawcę obowiązków nałożonych ustawą o systemie."
Więcej…Wypowiedź do artykułu M. Rzemka Rzeczpospolita z dnia 23-07-2013 „Świadczenia kompensacyjne to nie emerytura”
Zgodnie z art. 9 ust 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, najważniejsza jest nazwa pobieranego świadczenia. Przepis mówi bowiem, że prowadzący działalność gospodarczą może nie płacić składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdy ma już prawo do emerytury. Bez znaczenia przy tym jest, czy przeszedł na emeryturę w wieku powszechnym czy na wcześniejszą, czy też jest uprawniony do emerytury pomostowej. Można więc powiedzieć, że nauczyciele mieli pecha, kiedy w procesie legislacyjnym ich przywilej został nazwany świadczeniem kompensacyjnym. To spowodowało, że muszą teraz płacić pełne składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdy zdecydują się podjąć działalność gospodarczą w czasie jego pobierania.
http://prawo.rp.pl/artykul/1032113-Swiadczenia-kompensacyjne-to-nie-emerytura.html
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej płatnik składek tworzy wiele dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi. W razie sporów między ZUS a płatnikiem, posiadane przez płatnika kopie dokumentów stanowią dowód w ewentualnym postępowaniu. Dlatego też płatnik składek ma obowiązek przechowywania dokumentów ubezpieczeniowych.
Więcej…Wypowiedź do artykułu M. Rzemka Rzeczpospolita 27-05-2013 "Spółki odprowadzą do ZUS 300 mln zł ekstra"
Członkowie rad nadzorczych poniosą tylko część kosztów reformy, większość składek zapłacą bowiem spółki – tłumaczy Mirosław Łabanowski, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych. – Choć składka na ubezpieczenia emerytalne wynosi 19,52 proc., tylko w połowie jest finansowana przez ubezpieczonego. Z kolei z 8 proc. składki rentowej tylko 1,5 proc. zostanie potrącone z jego wynagrodzenia, bo pozostałe 6,5 proc. finansuje spółka.
http://prawo.rp.pl/artykul/1012805-Spolki-odprowadza-do-ZUS-300-mln-zl-ekstra.html
Strona 5 z 10
W ramach naszej działalności skupiamy się przede wszystkim na świadczeniu usług w zakresie księgowości oraz pomocy prawnej ...Czytaj dalej >> |
Ukierunkowane są na profesjonalną realizację usług świadczonych dla naszych klientów, z których każdy traktowany jest indywidualnie. Elastyczne ...Czytaj dalej >> |
Nasza kadra, to ludzie, których cechuje wysoki profesjonalizm oraz zaangażowanie w realizacje stawianych celów. Dbamy o możliwość ciągłego ...Czytaj dalej >> |
LexConsulting Kancelaria Radcy Prawnego Biuro Rachunkowe ul. Staniewicka 14 lok. 214 03-310 Warszawa |
tel.: 506 645 254 tel/fax: 22 675 75 88 e-mail: biuro@lexconsulting.pl |